pierwszy raz na korcie
aby być dobrze przygotowanym na pierwszą wizytę na korcie pamiętaj o zabraniu stroju sportowego, butów z podeszwą
non-marking oraz uśmiechu na twarzy
Jeżeli nie masz rakiety, nie martw się – przy pierwszej wizycie, wypożyczenie sprzętu jest darmowe dla nowych Klientów oraz dla uczestników zajęć pierwszy krok.
Pytania:
Rezerwacji można dokonać poprzez: 1. recepcję Zabierzów Squash osobiście lub telefonicznie, 2. stronę Zabierzów Squash na Facebook’u, 3. logowanie się na naszej stronie internetowej w zakładce „Rezerwacje” (jeżeli nie posiadacie takiego konta, wystarczy wspomnieć o tym w recepcji, a zostanie ono wygenerowane). Pamiętajcie: aby anulować rezerwację bezpłatnie należy zrobić to przed upływem 24 godzin!
Klub Zabierzów Squash akceptuje takie karty jak: • MultiSport • Medicover Sport (dawniej OK System) • FitProfit • PZU Sport. Jedna karta obniża cenę kortu o 15 zł.
Trening indywidualny różni się od zajęć grupowych indywidualnym podejściem trenera do gracza, dlatego jest on droższy. W koszt takiego treningu wchodzi cena za kort (wg cennika) oraz zapłata dla trenera (ceny wahają się między 50 a 80 złotych za godzinę w zależności od trenera). Trening indywidualny należy umówić bezpośrednio z trenerem.
W naszym klubie bez problemu można wypożyczyć rakietę aluminiową, grafitową oraz testową – czyli najwyższej jakości. Oprócz tego w wyposażeniu wypożyczalni mamy piłeczki oraz okulary ochronne.
W squash’u jak i w innych sportach, ceni się wygodę. Dlatego dobrym wyborem byłyby luźne spodnie sportowe oraz oddychająca koszulka. Nie zapominajmy o najważniejszym, czyli o butach – muszą być one sportowe, na jasnej lub kauczukowej podeszwie (non-marking). Komfort po dużym wysiłku zapewnią nasze szatnie, w których znajdują się prysznice, umywalki, toaleta, suszarka – pozwoli to Wam wrócić do „stanu” sprzed gry!
Najważniejsze w wyborze butów do squash’a jest to, czy są wygodne, czy mają dobrą amortyzację oraz jasną podeszwę. Ważne jest też to, by były stabilne i wytrzymałe przy zmaganiach na korcie. Jest niewiele firm, które projektują buty stricte do squash’a, ale buty np. do gry w piłkę ręczną, siatkówkę lub buty tzw. halowe bez problemu będą się nadawać.
Szatnie w Zabierzów Squash są wyposażone w szafki, gdzie można zostawić wszystkie rzeczy, których nie potrzebujemy na korcie czy podczas pójścia pod prysznic. Kluczyk do szafki, ewentualnie telefon, wodę, ręcznik zostawiamy przed kortem. Przypominamy, że nie wolno wnosić na kort wody, napoi oraz mokrych ręczników!
• Niebieska piłeczka, większa od pozostałych, przeznaczona jest do nauki oraz dla dzieci, • Piłeczka z niebieską kropką jest dla osób początkujących, • Piłeczka z czerwoną kropką jest piłeczką treningową, • Piłeczka z jedną żółtą kropką jest dla osób średnio zaawansowanych, • Piłeczka z dwoma żółtymi kropkami dla osób zaawansowanych. Piłeczki rozróżnia ich twardość, a tym samym siła z jaką odbijają się od ścian i ziemi. Im piłka, którą gramy jest cieplejsza, tym jej odbicie jest wyższe, a szybkość większa. Pamiętajcie, żeby rozgrzać piłkę przed grą, ponieważ zimna piłka się nie odbija!
Rakiety głównie dobiera się poprzez dopasowanie ich ciężaru. Im cięższa rakieta, tym mocniejsze uderzenie. Ciężkie rakiety umożliwiają graczowi większą kontrolę. Poza tym, są one bardziej stabilne i mniej drgają. Lżejsze rakiety dają szybszy zamach oraz pozwalają szybciej zareagować na sytuację na korcie. Te rakiety są łatwiejsze w manewrowaniu, ale zarazem droższe.
Kort do squash’a ma kształt prostokąta o długości 9,75 m i szerokości 6,40 m. Ograniczony jest czterema ścianami (przednia, dwie boczne i tylna szklana). Każdy kort ma zaznaczone na czerwono pola serwisowe jak i kwadraty serwisowe, linie autowe, oraz linię serwisową, środkową i poprzeczną.
zasady gry w squasha
losowanie
Mecz zaczyna się od losowania serwu. Odbywa się to poprzez kręcenie rakietą - jeden z graczy wybiera którą stroną rakieta upadnie na podłogę (stronę widać po logo znajdującym się na końcu rakiety).pola serwisowe
Osoba która wygrała losowanie wybiera z którego pola serwisowego chce rozpocząć. Gracz zmienia pole serwisowe po każdym zdobytym punkcie aż do momentu utraty serwu. Wtedy przeciwnik wybiera stronę z której chce zacząć i sytuacja się powtarza.serw
Aby serw był prawidłowy muszą zostać spełnione następujące warunki:- serwujący musi mieć przynajmniej jedną nogę w polu serwisowym
- piłka musi uderzyć jako pierwszą w ścianę przednią nad linią serwisową a pod liniami autowym (pamiętajcie - czerwone linie traktowane są jako aut!)
- piłka wyląduje na ćwiartce kortu przeciwnika
odbiór
Odbierający serw może stać w dowolnym miejscu pod warunkiem, że swoim ustawieniem nie przeszkadza serwującemu. Dozwolone jest zagranie piłki z powierza (tzw. „volley”) zanim ta odbije się od parkietu.gra
Podczas gry piłka może uderzyć w dowolną liczbę ścian. Jedyny warunek - musi uderzyć w przednią ścianę zanim upadnie na podłogę.strata punktu
Punkt można stracić jeżeli:- piłka odbije się 2 razy o podłogę zanim zostanie uderzona
- piłka przekroczy dowolną linię autową
- poprzez swoje ustawienie na korcie uniemożliwisz odbicie przeciwnikowi już przygotowanemu do uderzenia (tzw. „stroke” o czym przeczytacie dalej)
punktacja
Gra toczy się do 11 punktów. Każda akcja niezależnie od tego kto serwował kończy się zdobyciem punktu przez jednego z graczy. Tak więc jeżeli przy serwie zagrasz piłkę autową Twój przeciwnik otrzymuje punkt i przejmuje serwis. Profesjonalne mecze toczą się maksymalnie do 5 setów (czyli tzw. "best of five"). Przy remisie 10-10 gra się do 2 punktów przewagi.
życzymy udanej gry!

Co robić na korcie, żeby wygrać?
- skup się na piłce Staraj się patrzeć na piłkę, nie tylko przed swoim uderzeniem, ale również przed uderzeniem przeciwnika. Czyli w zasadzie cały czas! Dzięki temu możliwa będzie lepsza i szybsza reakcja na zagranie przeciwnika.
- punkt T Jednym z najważniejszych elementów poprawnej gry jest powrót do punktu T po każdym odbiciu. Dzięki temu można dosięgnąć piłkę zagraną przy przedniej ścianie oraz piłkę zagraną na tylną
- nie biegaj za dużo Zrób mniej kroków do piłki (jeśli możesz), stój w miejscu w momencie zagrania, nie skacz jeśli naprawdę nie musisz. To pozwoli po pierwsze na oszczędzenie energii podczas wymian, a po drugie na dokładniejszą grę.
- uderzaj blisko bocznych ścian Grając wzdłuż bocznych ścian oraz kierując piłki blisko tylnej ściany sprawiamy, że ściany kortu działają na naszą korzyść. Przeciwnik ma utrudnione zagranie, a często tak dokładna piłka kończy się od razu punktem dla nas, gdy przeciwnik uderzy rakietą w ścianę.
- tylne narożniki Celowanie w te miejsca pozwoli ograniczyć przeciwnikowi zakres możliwych uderzeń. Im bliżej tylnej ściany, tym trudniej o poprawny, pełny zamach jak i kontratak.
- bieganie przeciwnika Staraj się grać tam, gdzie przeciwnika nie ma. Będzie mu trudniej odbić piłkę oraz zmusisz go do pokonania większego dystansu podczas jednej wymiany, dzięki czemu przeciwnik zmęczy się, a to prędzej czy później zaowocuje punktem dla Ciebie.
- nie graj za mocno Mocne uderzenie w squash’u, żeby było skuteczne musi być dobrze wymierzone. Jeśli nie jest, to albo będzie aut (powyżej ściany bocznej lub tylnej poza kort), albo trafisz w tylną ścianę, od której piłka po prostu się odbije i wróci na kort lub nawet na jego środek.