liga zabierzów squash
22 września 2021Rakiety do squasha – czym kierować się przy wyborze?
26 września 2023Czy squash i tenis mają więcej podobieństw czy różnic? Czy ciężko przestawić się z jednego sportu na drugi? Czy tenis jest popularniejszy w Polsce niż squash? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Historia tenisa i squasha
Gry rakietowe były opisywane już w starożytności i przez wieki ewoluowały, by stworzyć szereg nowych sportów. Zarówno tenis, jak i squash mają swój początek w Wielkiej Brytanii, gdzie w XIX wieku ustalono zasady dla każdej z gier. Co ciekawe, zasady tenisa jak i squasha uległy raczej kosmetycznym zmianom na przestrzeni lat. Zmieniał się za to sprzęt, technika i wysportowanie zawodników.
Kort do tenisa i squasha – najważniejsze różnice
Choć na pierwszy rzut oka osoby niezwiązanej z tenisem i squashem oba te sporty mogą wydawać się bliźniacze, bo przecież mecze rozgrywa się na korcie, nic bardziej mylnego. W tenisa gramy na korcie po dwóch stronach siatki, podczas gdy w squashu zawodnicy znajdują się w zamkniętym korcie, grając w jednym kierunku – piłka musi się odbić od ściany przedniej. Kort do squasha jest też mniejszy, co sprawia że zawodnik ma mniej czasu na reakcję i gra jest bardziej dynamiczna.
Dodatkowo kort do squasha jest kortem na hali, podczas gdy mecze tenisowe mogą być rozgrywane na różnych nawierzchniach: halowej, ceglastej czy sztucznej (bądź prawdziwej) trawie.
Tenis vs squash – zasady gry
Zarówno w przypadku gry w tenisa, jak i squasha zasady w ogólnym zarysie są bardzo podobne: należy zagrać piłkę zgodnie z przepisami między wyznaczonymi liniami. Jeśli rywalowi taka sztuka się nie uda, zdobywamy punkt. Serwuje gracz który zdobył ostatni punkt.
Punktacja w squashu jest bardzo prosta – zdobywamy punkty, gdy zdobędziemy ich 11 (muszą być 2 punkty przewagi) zdobywamy seta. Na turniejach gra się zawsze do 2 lub 3 wygranych setów. W tenisie również zdobywa się punkty i sety, ale.. liczy się je zupełnie inaczej.
W tenisie wprowadzono gemy. W trakcie jednego gema tylko jeden zawodnik serwuje. Natomiast gem wygrywa się po zdobyciu 4 punktów, które ze względów historycznych liczy się: 0-15-30-40-gem. Jeżeli obaj zawodnicy mają po 40 (równowaga), następuje gra do 2 pkt przewagi. Set gra się do 6 wygranych gemów (przy 6-6 gra się tie-breaka).
I tutaj należy wspomnieć o kolejnej różnicy pomiędzy rozgrywką tenisa i squasha. Serwis w tenisie odgrywa bardzo ważną rolę i potrafi bezpośrednio przynieść wiele korzyści serwującemu. W squashu natomiast serwis choć może utrudnić odbiór piłki rywalowi, jest raczej wprowadzeniem piłeczki do gry.
Sprzęt oraz przygotowanie do tenisa i squasha
W obu sportach używamy rakiet, jednak te tenisowe są dużo cięższe – ich waga oscyluje w granicach 300g, podczas gdy w squashu rzadko spotyka się rakiety cięższe niż 140g. Naturalną konsekwencją wag rakiet jest waga i rozmiar piłeczek. Piłka tenisowa jest cięższa i wykonana z kauczuku pokrytego filcem. Piłeczka do squasha jest znacznie mniejsza i wykonana w całości z gumy (piłeczkę squashową należy zawsze rozgrzać przed grą!).
Oba sporty mają bardzo niski próg wejścia. Wystarczy dobrać odpowiednie obuwie, wziąć rakietę do ręki i już można przymierzać się do rozegrania swojego pierwszego punktu.
Jeśli jesteś zainteresowany nauką gry w squasha, zapraszamy do kontaktu lub zapoznania się z ofertą naszego klubu!